Neked hol van az Achilles inad? Ismered a tested leggyengébb pontját? Vigyázol rá?
Legtöbbünknek van olyan testrésze, amire jobban kell figyelni, amit kímélni kell, ami hamarabb elfárad, sérülékenyebb.
Nekem két problémás pontom van, az egyik bokám és a hasizmaim. A bal bokaszalagjaim három éve sérültek, bő egy év gyógytorna eredménye után tudtam újra szimmetrikusan terhelni mindkét oldalt, a munkámnak lett gyümölcse, újra teljes értékű mindkét lábam. A hasizmaimra ellenben folyamatosan figyelnem kell! Két kisfiú büszke anyukája vagyok, ám a várandósság – természetesen – átalakította a testem. Néhány fájdalmas edzés, megerőltető mozdulat után megtapasztaltam, hogy a terhesség alatt megnyúlt izmokat nem tudom úgy terhelni, mint régen, más módszer, más hozzáállás kell.
Erőteljesen jelzett a testem, figyeltem rá!
Kérdezősködtem, olvasgattam, érdeklődtem és eljutottam egy szakemberhez, aki kifejezetten ezzel a problémával foglalkozik. Bámulatos edzést tartott! Részletesen beszélt anatómiáról, a mozdulatok hasizmokra gyakorolt hatásairól, speciális erősítő feladatokat tanultunk, kipróbáltuk hogyan lehet ezeket hibásan és helyesen elvégezni, és megéreztük a különbséget! Az edzés végén hosszan beszélgettünk, hogyan tudok sportolás közben figyelni arra, hogy kíméljem és egyben erősítsem is a hasam. Néhány gyakorlatot csak egy picit kell megváltoztatni és máris számomra is hasznossá és gyakorolhatóvá válik.
Biztosan ti is tudjátok, hogy testetek melyik része sérült, recseg-ropog, fájdalmas, gyenge. Ne hagyjátok figyelmen kívül ezeket a jelzéseket!
Keressetek jó szakembereket, felkészült gyógytornászokat és edzőket, és tanuljátok tőlük meg a helyes, egészséges, kímélő mozgásformákat! A szervezetünk meghálálja a gondoskodást, ám sajnos ennek az ellenkezője is igaz, a túlerőltetés, a problémák elhanyagolás hosszabb-rövidebb idő alatt megbosszulja magát, további sérülések formájában.
Az életmódváltók edzői, külön hangsúlyt fordítanak az egyes gyakorlatok bemutatásánál, a sérülésre hajlamos ízületek védelmére, bemutatják a feladatok helytelen kivitelezését is, és tippeket adnak arra, hogyan ellenőrizhetitek, hogy valóban hasznos-e a mozdulatsor, amit éppen végeztek. Fogadjátok meg ezeket a tanácsokat! Mikor újat próbáltok ki, szánjatok időt a begyakorlására, átgondoltan, nyugodtan igazítsátok helyre a testrészeiteket csontról csontra, ízületről ízületre. Figyeljetek a fokozatosságra és a minőségre, és vigyázzatok magatokra!
Ha tetszik a Csoki nélkül, lájkold a facebook oldalát is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: